Satılık / Dostluk

Satılık kelimesinin Türk Dil Kurumu’nun sözlüğündeki karşılığına bakacak olursak, anlamı “satışa çıkarılmış olan” olarak geçer. Satışa çıkarılmış olan bir eşya, bir taşınmaz olabilir ve bunun hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü satılması için şartlar konur ortaya ve almak isteyen, gücü yeten satın alır satılık olanı. Masum, ihtiyaç karşılığında yapılan satışlardır bunlar. Alan memnun, satan da. Çünkü bireyler kendi aralarında karar vermişlerdir. Dükkân ve mağazalardan zaten bahsetmiyorum bile. Arz-ta

Satılık / Dostluk

Satılık kelimesinin Türk Dil Kurumu’nun sözlüğündeki karşılığına bakacak olursak, anlamı “satışa çıkarılmış olan” olarak geçer. Satışa çıkarılmış olan bir eşya, bir taşınmaz olabilir ve bunun hiçbir sakıncası yoktur. Çünkü satılması için şartlar konur ortaya ve almak isteyen, gücü yeten satın alır satılık olanı. Masum, ihtiyaç karşılığında yapılan satışlardır bunlar. Alan memnun, satan da. Çünkü bireyler kendi aralarında karar vermişlerdir. Dükkân ve mağazalardan zaten bahsetmiyorum bile. Arz-talep vardır bu işin de sonucunda. 

Ya satılık olan insan ilişkileri? Sizce kim memnun olabilir böylesi bir alış-verişin sonucundan? Düşününüz ki inanmışsınız, güvenmişsiniz ve bunun sonucunda bir dostluk kurmuşsunuz. Dost bilmişsiniz karşınızdakini. Dost kelimesinin ağırlığı çok fazladır. Yine Türk Dil Kurumu’nun sözlüğüne bakacak olursak, dost kelimesini aynen şu şekilde tanımlar: “Sevilen, güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimse, düşman karşıtı” Gördünüz mü? Bir dostluktan beklentilerinizin olması çok doğal değil midir bu durumda? Peki sorarım sizlere, şöyle bir düşündüğünüzde, kaç dostunuz vardır sizce? Ya da hiç dostunuz var mı? Eminim yazının başlığı ve başlangıcı ile bu dostluk kısmını pek de bağdaştıramamışsınızdır. Haklısınız. Kim satılık kelimesinin yanına dost kelimesini yakıştırabilir ki? Oysa kişisel çıkarların ön plana çıktığı bu dönemde, ne yazık ki dostluk gibi manevi değerler artık o kadar da önem arz etmiyor ne yazık ki. Dostluklar artık çıkarsız, o kişiyi sadece çok beğendiğiniz, benimsediğiniz ve sevdiğiniz için oluşmuyor 
Parasal dostluklar geçti artık bütün bunların önüne her ne kadar inanılmaz gibi görünse de. Karşılıklı çıkarlar öne geçmiş durumda. Dostluk kelimesi ile ilgili çok güzel sözler vardır: 
Dost acı söyler.
Dost sevilip güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi görüşülen kimsedir. Dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden yaklaşırlar insana. Düşman kimselerin aksine, insanın iyiliğini isterler. Sevinci paylaştıkları gibi üzüntüyü de paylaşırlar. Bu bakımdan dostlarımız olanlar eksikliklerimizi, kusurlarımızı, yanlışlıklarımızı yüzümüze karşı söylemekten çekinmezler. Bizi memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Amaçları bizi düzeltmek, acı da olsa gerçeği yüzümüze söylemektir. Bu bakımdan iyiliğimiz için söyledikleri sözlerden ötürü onlara kırılmamalıyız artık.

Dost başa bakar, düşman ayağa.
Temiz giyinip kuşanmak hem dost, hem de düşman için oldukça önemlidir. Bu durum başımızı yukarıda görmek isteyen dostlarımızı sevindirecek, ayağımızın kaymasını bekleyen düşmanlarımızı da kahredecektir.

Dost dostun eyerlenmiş atıdır.
Hakikî dost, dostunun en sıkışık zamanında yardımına koşmaya hazır durumda bekler.

Dost ile ye, iç; alış veriş etme.
Her türlü alış verişin temelinde çıkar yatar. Dolayısıyla çıkarların çatıştığı yerde tatsızlıkların baş göstermesi, giderek de dostluğu bozması mümkündür. O hâlde dostluklarını sürdürmek isteyen kimseler birbirleriyle alışveriş yaparken ya çok dikkatli olmalı, ya da alışveriş yapmaktan mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.

Dost kara günde belli olur.
Varlıklı, iyi, güzel ve mutlu günlerimizde bizimle dostluk kuran, arkadaşlık eden, yanımızdan ayrılmak istemeyen çok olur. Herkesin mutluluktan bir pay almaya çalıştığı böyle günlerimizde, etrafımızdaki bu kişilerin hepsine gerçek dost diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır. Bu ancak işlerimizin kötü gittiği, üzüntülerimizin arttığı, felâketlerin bizi boğmaya çalıştığı günlerimizde belli olur. İyi ve mutlu günlerimizde olduğu gibi, bizi kara günlerimizde de yalnız bırakmayan, sıkıntılarımızı paylaşan kişiler gerçek dostlarımızdır.

Dostluk başka, alış veriş başka.
Alış verişin temelinde çıkar, dostluğun temelinde ise fedakârlık yatar. Bunu bilip dost kalmak isteyenler alış verişlerini arkadaşlık ilişkisinden ayrı tutarlar. Bu kişiler arasındaki dostluk, birinin ötekine fedakârlık yapmasını gerekli kılmaz.

Dostun attığı taş baş yarmaz.
Dostun acı sözünden veya sert davranışından bize kötülük gelmez. Biliriz ki, onun bu yaptığı bizim iyiliğimiz içindir.
Bu örnekler böyle uzar gider ve farkındaysanız, dostluklar baş tacı edilmiştir bu sözlerde. Ama söylendiği gibi bunlar “Ata” sözleridir. Atalarımız paraya, maddeye değil, insan ilişkilerine önem verdiği dönemlerde sarf etmişler bu sözleri. Bu gün değişen ne oldu sizce? Belki de yaşam şartlarının zorlaştığını düşünebilirsiniz. Hatta öyle söylediğinizi duyar gibiyim. Ya insan sevgisi? Dost sevgisi? İş yerinizde canınız sıkıldığında, evinizde huzurunuz kaçtığında, cebinizdeki para bittiğinde, en yakınınızın başına umarsız bir hastalık geldiğinde, birine aşık olduğunuzda, kısacası evinizdeki eşiniz, ebeveyniniz, kardeşinizle, okulunuzdaki ve işyerinizdeki arkadaşınızla paylaşamadığınız sıkıntıları ve derin duygularınızı kiminle paylaşabilirsiniz? D O S T’unuzla! Gelin dostluklarınıza sahip çıkın ve onları da “satılıklar” birimine koymayınız. Dostunuz, sandığınıza kaldırdığınız yadigârınız gibi bekleri sizi sessiz sedasız. Aramasanız dahi sesini çıkarmaz ve öylece bekler kendisine döneceğiniz günü. Hiç sitem etmez aradan geçen o upuzun ihmal edildiği dönem için. Çünkü sonunda kendisine döneceğinizi bilir. Dostluklar bu nedenle satılmaz, satılamazlar. Paha biçilmez, hakkı ödenmez, karşılığı yoktur dostlukların. 
Bağınızı satın, bahçenizi satın, emeğinizi satın, bilginizi satın, dostluğunuzu ise sarıp sarmalayın. Unutmayınız ne zaman ihtiyacınızın olduğunu bilemezsiniz. Teklifsizce aradığınızda gecenin üçünde-beşinde bir tek “o” size sitem etmez, kucak açar.
Aşkım Tan

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Yöresel Temalı Web Sitelerimiz

Eğlence Temalı Web Sitelerimiz

Sosyal Temalı Web Sitelerimiz

KISA YOLLAR

Bilgi Temalı Web Sitelerimiz

Güzellik Temalı Web Sitelerimiz