ROBERTO CAVALLI

Modaya yön veren isimler...

ROBERTO CAVALLI
(15 Kasım 1940 Floransa-İtalya)

 “Hiçbir zaman podyumdaki trend haline gelen, incecik kadınlardan ilham almadım. Her zaman gerçek kadınlarla ilgilendim, kıvrımları olan gerçek kadından etkileniyorum.” diyor ünlü modacı.

Moda tasarımcısı RobertoCavalli, kotlara yaptığı detaylı egzotik baskılarla bilinir.

Roberto, Giorgio Cavalli ile MarcellaCavalli çiftinin oğludur. Dedesi GuiseppeRossi ünlü bir ressam, babası ise terzi olması neden ile çok küçük yaşlardan itibaren babasının terzihanesinde dikiş dikmeyi öğrendi. Babası II. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedince Roberto’nun çocukluğu yokluk içinde geçti. Floransa Sanat Akademisi’nde tekstil baskısı eğitimi aldı. Annesi elbise dikerek evini geçindirmeye çalışırken, genç Roberto ise Ferrari alabilmek için zengin bir kızla evlenme hayali kuruyordu.

RobertoCavallitüm zorluklara göğüs gererek bu iki hayalini ve daha fazlasını gerçekleştirdi. Ferrari’sini de aldı, 1980 yılında da 1977 Kâinat Güzeli olan Avusturyalı Eva Maria Düringer ile evlendi.

  

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com
RobertoCavalli, 1961 yılında daha 21 yaşında iken harika T-Shirt’ler çıkarmaya başlamıştı. T-Shirt’lere uyguladığı desenler çok gözalıcı ve sıradışı idi. Bu işi daha profesyonel yapmaya karar verdi ve birkaç işçi alarak küçük denilebilecek bir fabrika kurdu. Çizdiği desenlerle boyadığı T-Shirt ve bluzları çok beğenildi.
Amerikan hapishanelerinden kullanılmış Jean’ler getirterek, onları deri parçaları ile birleştirdi. Kamyoncuların ve kovboyların giydiklerini hatırlatan bu deri karışımlı Jean’ler, podyumda görüldüğü anda oldukça büyük Sansasyon yarattı.
Dönemin ünlü ve seksi film yıldızı BrigitteBardot, bu tasarımlardan birini Güney Fransa’daki Saint Tropez’de giyince RobertoCavalli bir anda dünya çapındaki ününe kavuştu. Cavalli, bunun üzerine ilk butiğini adını dünyaya duyuran yere Saint Tropez’e açtı.
RobertoCavalli’nin en sadık müşterileri arasında Beyonce Knowles, CindyCrawford, Eva Herzigova, Jenifer Lopez, Kate Moss ve Victoria Beckhamgibi isimler yer alıyor. Cavalli’nin hayvan deseninin yaygınlaşmasında Kate Moss’un bu deseni giyip güzel taşımasının büyük katkısı olmuştur.
RobertoCavalli, hiçbir zaman sıradan bir modacı olmamıştır. Moda dünyasında çılgın, aykırı, gözalıcı, seksi, feminen ve lüks dikkat çeken modelleri ile kendi akımını yarattı. Hayvan desenlerini tasarımlarında o denli kullandı ki bu adeta Cavalli’nin imzası olmuştur. . Bu desenler her ne kadar başkaları tarafından taklit edildiyse de hiçbiri Cavalli’nin elinden çıkanlar gibi asil durmadı.
RobertoCavalli aynı zamanda mayo, iç çamaşırı, çanta, ayakkabı, gözlük ve ev eşyalarında da bir markadır. RobertoCavalli aynı zamanda mayo, iç çamaşırı, çanta, ayakkabı, gözlük ve ev eşyalarında da bir markadır.
RobertoCavalli, Floransa yakınında bulunan Toscana’da eşi Eva ile birlikte yaşamını sürdürüyor.
Evlilikleri: 1. Eşi: SilvanellaGiannoni (e.1964-1974) 2. Eşi: Eva Maria DüringerCavalli (e. 1980) Çocukları: DanieleCavalli, RacheleCavalli, RobinCavalli, TomassoCavalli ve Christina Cavalli