Modaya Yön Verenler (Jean Patou)

Kumarhaneler ve moda dünyasında yakışıklı bir kumarbaz…

JEAN PATOU
(19 Ağustos 1880 Normandiya, Fransa – 8 Mart 1936 Paris, Fransa)

Kumarhaneler ve moda dünyasında yakışıklı bir kumarbaz…
Jean Patou , Fransa'nın kuzeyindeki Normandiya'da doğdu. Ailesi deri tabaklama işi yapmış ve Jean babasının tabakhanesinde çalışmıştı.

Jean Patou, kadın spor giyiminin ilk gerçek tasarımcısı olarak kabul edilir.

Kız kardeşi Marie hayatında çok önemli bir rol oynamıştı. Marie, Jean’dan 7 yaş küçüktü ve eserlerinin esin kaynağıydı.

Patou, önce amcasının kürk ticareti işinde çalıştı ve 1910’da bu işi Paris'teki terzi atölyesi birleştirmeye karar verdi. Bu işi pek de uzun ömürlü olmadı ve 1912’de 4, Rond-Point desChamps-Elysées’deMaisonParry adında küçük bir salon açarak terzilik yapmaya başladı.  Burada elbiseler ve kürkler sattı. 

1914’tePatou, rue de la Paix'in yakınında 7, rue St. Florentin'de bir Couture evi kurdu. İlk koleksiyonu hazır olmasına rağmen, 28 Temmuzda başlayan I. Dünya Savaşında Fransız Zouave Lejyonuna katıldı ve bundan dolayı koleksiyonu hiçbir zaman gösterilemedi.
Patou düşmanlıkların sona ermesinin ardından önde gelen uluslararası bir terzi oldu.
Birçok moda dergisinde çalışmakta olan birçok memuru Bernard Boutet de Monvel'i, reklamlarının çoğunu göstermek için görevlendirdi.
Patou'nun salonu, iç mekânı boyayan ve mobilyaları kül-bej olarak tanımlanan bir renkle kaplayan ve binanın zarif 18. yüzyıl oranlarını vurgulamak için büyük aynalar yerleştiren, önde gelen Art Deco tasarımcıları Louis Süe ve AndréMare tarafından dekore edilmiştir.

Patou kendini yetenekli bir ressam olarak görmedi; sadece çizemediğini değil, aynı zamanda bir makasın elinde tehlikeli bir silah olduğunu da iddia etti.
Her sezon tasarımcılara çeşitli antika tekstilleri, nakış parçaları ile geliştirmek istediği stil ve renkler için özel talimatlar eklenmiş belgelerle "laboratuvarında" yer verdi.

Patou'nun 1920'lerin başlarındaki armağanı Chanel gibi olan giysileri, renkli folklorik Rus nakışlarıyla süslendi. Genellikle GeorgetteCrêpe'de üretilen çan etekli, yüksek belli gece elbiseleri boncukluydu; özellikle diamanté-delicately (elmas inceliğinde) işlemeli, ya da ağır dantelden daha genç hissettiği ince dantellerle süslenmişti.
Beige, Patou'nun ilkbahar-yaz 1922 için temel rengiydi ve koleksiyonları beğeni ile karşılandı. Bej renkli bir kasket kumaşı, iç çamaşırı tarzı bir yakalı tarafından vurgulanan derin V yakalı hattan oluşurken, bej şifon, pilili yan paneller ve sıkı bir manşet ile tamamlanmış tam alt katlar oluşturmak için Kasha ile birleştirildi.

Patou ve Chanel, 1920'lerin modalarına hâkim olan “Garçonne” (maskülen) görünümün önde gelen savunucuları idiler.

Patou, özellikle geometrik tasarımları ile iyi biliniyordu. En ünlüsü, 1924'ten itibaren Braque ve Picasso'nun resimlerinden esinlenen kübik tarzda renk bloklarıyla tasarladığı kazaklardır. Bu ultramodern motif daha sonra eşleşen etekler, çantalar ve banyo kıyafetlerine uygulandı. Her ne kadar Patou güzel sanatlardan etkilenmiş olsa da, kendisinin bir sanatçı olmadığını ve başarılı bir çizimci olmak zorunda olmadığını vurguluyordu.

Patou her ne kadar işlevsel kıyafetleri ile ünlü olsa da iflah olmaz bir romantikti.
1923'te ipek dantel boyası ile kaplanmış gül-pembe saten tasarımını eşleştirdi ve kırpılmış kahverengi marabayla süslendi. İngiliz Vogue elbiseyi, kırmızı deri kesimi ve kırmızı topuklu süslemeli beyaz glacé (buzlu) çocuğunun ayaklarındaki "Sabot" terliklerle açıkladı.

Bir başka elbise, Türk pantolonu (şalvar) ile giyilen kristal işlemeli saten, bir "Capuchin

kaputu" ve turuncu ve altın brokarının saçaklı katlarıydı.
Patou'nun ayakkabıları Greco tarafından yapıldı.

Jean Patou ve Spor Giyim... 

Patou'nun kayınbiraderi RaymondBarbas, tasarımcıyı spor dünyasına ve bu dünyanın birçok şampiyonuna tanıttı. Çılgın, şık ve zarif tenis yıldızı SuzanneLenglen ile tanışırken, Patou modaya “yeni kadın”a şahitlik ettiğini anladı. 1921'de Lenglen, Wimbledon turnuvasında Patou tarafından tepeden tırnağa giydirilmişti. Lenglen, beyaz plili ipek bir etek –ve diz çöktüğünde açığa çıkan- düğümlü çoraplar, kolsuz beyaz bir kazak giymiş ve canlı turuncu renkte bir saç bandı takmıştır. Seyirciler Lenglen'in bu cesaretinden nefret ettiler. Öte yanda ise katılan kadınlar pek yakında bu kıyafetlerin sahipleri olacaktı. Lenglen, belirli bir moda tasarımcısının görünümünü onaylayan ilk spor şampiyonu olarak bilinir.

1922 yılında Patou, herhangi bir egzersiz yapmasalar bile sportif görünmek isteyen modaya uygun müşterileri için spor stilleri geliştirmişti. Aynı yıl kıyafetlerinde "JP" monogramını tanıttı ve tanınmış bir ismin kaşesini kullanan ilk moda tasarımcısı oldu. Ayrıca bir omuzda düğümlenen üçgen spor atkının yaratıcısı olarak kabul edilmiştir.

1924'te Patou hazır spor giyim ve aksesuarlarını satmak için şık Fransız sahil beldeleri olan Deauville ve Biarritz'de ek şubelerini açtı. Ertesi yıl, Couture evinde "le coindessports" adı verilen özel bir spor giyim butiği açtı. Bu butik, her biri havacılık, yatçılık, tenis, golf, binicilik ve balık avı gibi farklı bir spor salonuna ayrılmış bir oda grubundan oluşuyordu.

Patou modası her zaman Amerikan pazarına başvurdu ve ulusal çapta sendikal haberleşme servisi olan News Enterprise Association'a (NEA) yaptığı düzenli katkılarla kendini çok iyi tanıtıyordu. Tasarımlarının "Paris Venüsü" olarak "Amerikan Diana"ya uygun olduğu gerçeğini vurgulamak için, 1924'te altı Amerikan modelini Paris'e getirdi.
Patou, “akıllı, ince, güzel ayakları ve ayak bilekleri olan ve çağdaş” adaylar aradığını belirten bir ilan vermişti. Bu ilana beş yüz kadın cevap verdi; bunların altısı, iç mimar dekoratör Elsie de Wolfe; moda fotoğrafçısı Edward Steichen; Amerikan Vogue editörü Edna Woolman Chase; Ovmek ve Patou’dan oluşan bir komite tarafından seçildi.

Başarılı adaylar; Josephine Armstrong, DorothyRaynor, CarolynPutnam, EdwinaPrue, RosalindStair ve LillianFarley idi. Fransız Couture endüstrisi şiddetli milliyetçi idi ve Patou'nun bu hareketi bir felakete neden olmuştu.

Patou ve Renk...
Jean Patou, 1930'da renkler hakkındaki batıl inançları nedeni ile Amerika'da rapor edildi. Renk sıralamasında siyahtan sonra koyu sarı-yeşil rengini çoğunlukla tercih etmiştir.

Bu batıl inanca göre yeşil renginin içindeki sarı çok önemlidir ve birçok kadın bu rengin olumlu etkisine inanmıştır. 

Patou'nun Parfümleri

Patou ilk parfümünü RaymondBarbas ile işbirliği içinde geliştirdi. 1925'te “AmourAmour”, “Quesais-je” ve “AdieuSagesse” adlı meyve ve çiçek kokusu içeren üç koku üretildi. Her biri farklı bir kadın profili için tasarlandı. Couture evinin alt katında müşterilerine özel parfümler karıştırılan bir "barmen" ile tamamlanan kübist tarzı bir kokteyl bar kurdu. Patou'nun sunduğu diğer kokular arasında Moment Suprême (1929), Le Sien ve Kokteyl (ikisi de 1930), Invitation (1932), DivineFolie (1933), Normandie (1935) ve Vacances (1936) yer alır. Bununla birlikte en ünlüsü, 10,600 yasemin çiçeği ve 336 gülün sadece bir ons parfüm yapmasını gerektiren Joy (1930) idi ve bu, “Büyük Buhran” (1929 Dünya Ekonomik Bunalımı) sırasında bile dünyanın en pahalı kokusu olarak terfi ettirildi.

Yirmili Yıllar...
1927 ilkbahar-yazında Patou, geniş ve dar yatay çizgili gül ağacı yünü ve forması ile örme kazaklar ve palya yeşili iki parçalı bir kostüm sunarken, eşleşen kasha (kaşe) paltoları çok zayıf leylaklarla kaplı ve lynx (vaşak) ile piyasayı adeta yakmıştı.
All-Black ve All-White (siyah-beyaz) abiyeye oldukça rağbet vardı. Patou koleksiyonuna zarif bir sıvı kesim, düzensiz bir etek ve ön çapraz çizgiler içinde çalışan elmas taklidi kırpma ile, crêpe Roma tarzı beyaz cüppe stilini dahil etmişti. Bu, aynı zamanda, Huile de Chaldée (Keldani yağı) adı verilen (1993'te yeniden piyasaya sürülen) ilk bronz yağını getirdiği yıldı.

Otuzlu Yıllar...
Patou 1930'larda önde gelen bir tasarımcı olarak kalmasına rağmen, artık yenilikçi değildi. 1932 İlkbahar-yazında kocaman pembe ve gri çiçekler içeren uzun beyaz bir gece elbisesi, omuzlar üzerinde ve çıplak sırtın arkasından geçen çarpıcı bir çapraz kesim revaçtaydı.
Tasarımcı, markasını spor kıyafetlerinde yapmaya devam etti. Aynı mevsimde ince beyaz yünlü krepten oluşan günlük elbiseler tasarladı. Yaz dönemindeki, tenis, tekne sporları ve seyircileri için mükemmel olanı seçti. Patou, 1930'ların ortasındaki moda akımının neoklasik stilleri ile uyum içinde, beyaz Romaine asimetrik abiyeyi sundu. 1935 sonbahar ve kışında ise akşam yemeği takımları yarı resmi kıyafetlerinde Patou ismi önemimi korudu. 

Patou, dramatik açılışları ve ilk gece partileriyle ünlüydü, ancak 1936 için ilkbahar-yaz koleksiyonunun sunumunun kesinlikle ticari olduğu yorumları yapıldı. Onun yeni renkleri mor ve pembenin yanı sıra açık bir kireç yeşili arasında yer alan tonları vardı; gece elbiselerinin birçoğunda ince bir büzgü ve büzgünün olduğu yerde tek bir gözün üzerinde devasa çiçeklerle süslenmiş dikişli tafta çember şapkaları vardı.

1936 sunumu Patou'nun son koleksiyonu oldu. Daha sonra aynı yıl aniden ve beklenmedik bir şekilde öldü. Ölümü için, Apopleksi (Beyin damarlarından birinde ani yırtılma veya tıkanma sonucu oluşan şuur kaybı, hırıltılı solunum, felç), işten yorulma, çılgın kumar oynama ve bir araba enkazı sonrası etkileri de dahil olmak üzere çeşitli nedenler verildi. 

Yakın tarih...
Patou'nun ölümünün ardından, RaymondBarbas, Patou Evi'nin başkanı oldu. Barbas özellikle 1920'lerin ortalarından beri tasarımcının parfümleriyle ilgilenmişti ve şirket 1936'dan sonra Colony (1938), L'HeureAttendue (1946) ve Câline (1964) dahil olmak üzere birçok yeni parfüm çıkarmaya devam etti. Patou Evi için tasarımcılar MarcBohan ve asistanı GérardPipart (1953-1957); Karl Lagerfeld (1958-1963), MichelGoma ve asistanı Jean-Paul Gaultier (1963-1974); Angelo Tarlazzi (1973-1976); Gonzalés (1977-1981); ve ChristianLacroix (1981-1987). Patou etiketi altında sunulacak son moda koleksiyonu 1987 sonbaharında gösterildi.

O zamandan beri şirket, hem Amerikan hem de Avrupa pazarları için yeni ürünler üretmeye devam ediyor ve 1984'ten beri uzun süredir müşterilerinin isteği üzerine bir düzine Patou'nun orijinal kokusunu Jean Kerléo'nun yönetiminde yeniden yaratıyor. 2004'ten itibaren Jean Patou, Procter ve Gamble'ın bir bölümü olan P & G PrestigeBeauté tarafından yönetildi.

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com
1914’te Patou, rue de la Paix'in yakınında 7, rue St. Florentin'de bir Couture evi kurdu. İlk koleksiyonu hazır olmasına rağmen, 28 Temmuzda başlayan I. Dünya Savaşında Fransız Zouave Lejyonuna katıldı ve bundan dolayı koleksiyonu hiçbir zaman gösterilemedi. Patou düşmanlıkların sona ermesinin ardından önde gelen uluslararası bir terzi oldu. Birçok moda dergisinde çalışmakta olan birçok memuru Bernard Boutet de Monvel'i, reklamlarının çoğunu göstermek için görevlendirdi. Patou'nun salonu,
Patou'nun 1920'lerin başlarındaki armağanı Chanel gibi olan giysileri, renkli folklorik Rus nakışlarıyla süslendi. Genellikle GeorgetteCrêpe'de üretilen çan etekli, yüksek belli gece elbiseleri boncukluydu; özellikle diamanté-delicately (elmas inceliğinde) işlemeli, ya da ağır dantelden daha genç hissettiği ince dantellerle süslenmişti. Beige, Patou'nun ilkbahar-yaz 1922 için temel rengiydi ve koleksiyonları beğeni ile karşılandı. Bej renkli bir kasket kumaşı, iç çamaşırı tarzı bir yakalı...
Patou ve Chanel, 1920'lerin modalarına hâkim olan “Garçonne” (maskülen) görünümün önde gelen savunucuları idiler. Patou, özellikle geometrik tasarımları ile iyi biliniyordu. En ünlüsü, 1924'ten itibaren Braque ve Picasso'nun resimlerinden esinlenen kübik tarzda renk bloklarıyla tasarladığı kazaklardır. Bu ultramodern motif daha sonra eşleşen etekler, çantalar ve banyo kıyafetlerine uygulandı. Her ne kadar Patou güzel sanatlardan etkilenmiş olsa da, kendisinin bir sanatçı olmadığını ve
Jean Patou ve Spor Giyim... Patou'nun kayınbiraderi RaymondBarbas, tasarımcıyı spor dünyasına ve bu dünyanın birçok şampiyonuna tanıttı. Çılgın, şık ve zarif tenis yıldızı SuzanneLenglen ile tanışırken, Patou modaya “yeni kadın”a şahitlik ettiğini anladı. 1921'de Lenglen, Wimbledon turnuvasında Patou tarafından tepeden tırnağa giydirilmişti. Lenglen, beyaz plili ipek bir etek –ve diz çöktüğünde açığa çıkan- düğümlü çoraplar, kolsuz beyaz bir kazak giymiş ve canlı turuncu renkte bir saç bandı..
1922 yılında Patou, herhangi bir egzersiz yapmasalar bile sportif görünmek isteyen modaya uygun müşterileri için spor stilleri geliştirmişti. Aynı yıl kıyafetlerinde "JP" monogramını tanıttı ve tanınmış bir ismin kaşesini kullanan ilk moda tasarımcısı oldu. Ayrıca bir omuzda düğümlenen üçgen spor atkının yaratıcısı olarak kabul edilmiştir. 1924'te Patou hazır spor giyim ve aksesuarlarını satmak için şık Fransız sahil beldeleri olan Deauville ve Biarritz'de ek şubelerini açtı. Ertesi yıl,
Patou modası her zaman Amerikan pazarına başvurdu ve ulusal çapta sendikal haberleşme servisi olan News Enterprise Association'a (NEA) yaptığı düzenli katkılarla kendini çok iyi tanıtıyordu. Tasarımlarının "Paris Venüsü" olarak "Amerikan Diana"ya uygun olduğu gerçeğini vurgulamak için, 1924'te altı Amerikan modelini Paris'e getirdi. Patou, “akıllı, ince, güzel ayakları ve ayak bilekleri olan ve çağdaş” adaylar aradığını belirten bir ilan vermişti. Bu ilana beş yüz kadın cevap verdi; bunların..
Patou ve Renk Jean Patou, 1930'da renkler hakkındaki batıl inançları nedeni ile Amerika'da rapor edildi. Renk sıralamasında siyahtan sonra koyu sarı-yeşil rengini çoğunlukla tercih etmiştir. Bu batıl inanca göre yeşil renginin içindeki sarı çok önemlidir ve birçok kadın bu rengin olumlu etkisine inanmıştır. Patou'nun Parfümleri... Patou ilk parfümünü RaymondBarbas ile işbirliği içinde geliştirdi. 1925'te “AmourAmour”, “Quesais-je” ve “AdieuSagesse” adlı meyve ve çiçek kokusu içeren üç...
Yirmili Yıllar... 1927 ilkbahar-yazında Patou, geniş ve dar yatay çizgili gül ağacı yünü ve forması ile örme kazaklar ve palya yeşili iki parçalı bir kostüm sunarken, eşleşen kasha (kaşe) paltoları çok zayıf leylaklarla kaplı ve lynx (vaşak) ile piyasayı adeta yakmıştı. All-Black ve All-White (siyah-beyaz) abiyeye oldukça rağbet vardı. Patou koleksiyonuna zarif bir sıvı kesim, düzensiz bir etek ve ön çapraz çizgiler içinde çalışan elmas taklidi kırpma ile, crêpe Roma tarzı beyaz cüppe stilini
Otuzlu Yıllar... Patou 1930'larda önde gelen bir tasarımcı olarak kalmasına rağmen, artık yenilikçi değildi. 1932 İlkbahar-yazında kocaman pembe ve gri çiçekler içeren uzun beyaz bir gece elbisesi, omuzlar üzerinde ve çıplak sırtın arkasından geçen çarpıcı bir çapraz kesim revaçtaydı. Tasarımcı, markasını spor kıyafetlerinde yapmaya devam etti. Aynı mevsimde ince beyaz yünlü krepten oluşan günlük elbiseler tasarladı. Yaz dönemindeki, tenis, tekne sporları ve seyircileri için mükemmel olanı seç
Yakın tarih Patou'nun ölümünün ardından, RaymondBarbas, Patou Evi'nin başkanı oldu. Barbas özellikle 1920'lerin ortalarından beri tasarımcının parfümleriyle ilgilenmişti ve şirket 1936'dan sonra Colony (1938), L'HeureAttendue (1946) ve Câline (1964) dahil olmak üzere birçok yeni parfüm çıkarmaya devam etti. Patou Evi için tasarımcılar MarcBohan ve asistanı GérardPipart (1953-1957); Karl Lagerfeld (1958-1963), MichelGoma ve asistanı Jean-Paul Gaultier (1963-1974); Angelo Tarlazzi (1973-1976);