LOUIS VUITTON (MALLETIER)

MODAYA YÖN VEREN İSİMLER

MODAYA YÖN VEREN İSİMLER

LOUIS VUITTON (MALLETIER)

(4 Ağustos 1821 Anchay, Fransa – 27 Şubat 1892 Paris, Fransa)

- Resim 1

Louis Vuitton olarak bilinen Louis Vuitton Malletier, 14 yaşında iken doğduğu şehir olan Anchay’den başlayarak tüm Fransa’yı dolaşmaya başladı. Ailedeki tüm erkekler bahçıvanlık yaparken, o sandık yapma işinde çalışıyordu ve 1-2 yıl içinde kaliteli bir sandık ustası olur.
Daha sonra da bu işin eğitimi alarak mezun olur ve eğitimini tamamladıktan sonra 1837 yılında hedefi olan Paris’e gider.

1837 yılında Paris’e ulaştığında, Fransa Kralı Louis Philipebir suikasttan kurtulmuş, endüstri devrimini başlatmıştı. Kadınlar da modaya oldukça ilgi duyuyorlardı. Dönemin kıyafetleri ise oldukça geniş ve hacimliydi. Seyahatlerin çoğalması ile birlikte bu giysilerin ustalıkla sandıklara yerleştirilme ihtiyacı arttı ve Louis Vuitton’un geleceğinin bu meslekte olmuştur.

Louis, Mr. Marechal adında bir sandık ustasının yanına çırak olarak girdi. 1837 yılından itibaren 17 yıl boyunca Mr. Marechal ve Paris zenginleri için sandıklar yapar. Louis Vuitton, 1854 yılında kendine Paris’in o dönemdeki en şık caddelerinden biri olan şimdi adı ile RuedesCapusines’de ilk mağazasını açtı.

Louis Vuitton, sandık yapmanın yanında eşinin büyük yardımı ile müşterilerinin giysilerini katlar ve sandıklara yerleştirme işi yapardı.

Günlerden bir gün, postacı gelir ve gelen mektubu Louis Vuitton’un eşi açar. Mektup, III. Napolyon ve eşi Eugenie de Monjito tarafından geliyordu. Mektupta, uzun bir seyahate çıkacaklarını ve 50 adet sandık istediklerini yazar. 50 sandık bir tren vagonunda gidecekti. Vuitton bu sandıkları tasarlarken, bu sandıkların tren vagonlarına sığmayacağını görür. Eşi ile konuşurken aklına sandık kapaklarının yuvarlak değil de kare yapmak gelir. İlk iş olarak sandıkların yuvarlak üst kısımlarını düzleştirdi, üst üste konulabilmesini sağladı.

Sandıkları gri renkli özel bir kanvas ile kapladı ve iç kısımlarına sadece elbiseler için değil, eldiven ve diğer aksesuarlar için de özel bölmeler yaptı. Louis Vuitton, böylelikle modern sandıkların mucidi oldu.

50 adet sandığı kare kapak yaparak vagona sığdıran Lois Vuitton’un, İmparator ve diğer Paris zenginlerinin işlerini yaptıkça ünü artar.

İlerleyen sürede bir sandık fabrikası açar ve butiklerini, mağazalarını çoğaltır. Bu arada yuvarlak olan çantaları kare çantaya çevirir ve bu çanta kelimenin tam anlamı ile efsane olur. Mağazalarında saat, çanta, aksesuar, eşarp ve ayakkabı gibi birçok ürünü dünya markası haline gelmiştir.

Louis Vuitton, 1854 yılında 17 yaşındaki güzel Clemence–EmilieParriauxile tanıştı ve bu tanışmanın üzerinden sadece birkaç ay geçtikten sonra 22 Nisan 1854’te evlendi.

1859 yılında atölyesini Asnieres’ye taşıdı ve 1871 yılında da mağazasını uluslararası yolcuların konakladığı Grand Hotel’in karşısına açtı. İşte “WardrobeTrunk – Gardrop Sandık” bu dönemde doğdu ve oğul George Vuitton da artık işin içinde idi.  

Resim 2 ve 3

Lois Vuitton, 1867’deki uluslararası Paris Fuarı’na katıldı ve 1885 yılında ise Londra’da ilk yurt dışı şubesini açarak uluslararası bir statü sahibi oldu.

- Resim 4

Günümüzde Türkiye ve dünyanın en iyi markalarından biri haline gelmiş olup, İstanbul, Ankara ve Bursa gibi pek çok şehrin lüks semtlerinde mağazaları bulunmaktadır.

71 yaşında hayatını kaybeden Lois Vuitton’un işlerinin başına oğlu George Vuitton geçti ve böylelikle bir aile şirketi olması resmiyet kazanmış oldu.

- Resim 5

George Vuitton aile şirketinin lehine olarak büyümeyi ve gelişimini aynı hızda devam ettirme başarısını gösterdi. Sonraki yüzyıl boyunca da şirket inişli çıkışlı bir grafikten sonra günümüzdeki en kaliteli ve lüks giyim markalarından biri haline geldi.

Sandıkları o kadar büyük bir ilgi gördü ki sahteleri bile üretildi. Gri kanvas çok fazla kopya edilince, çizgili versiyonu yapıldı. O da taklit edilince, George Vuitton geometrik desen kullanmaya karar verdi. Birçok denemenin ardından monogram deseni ortaya çıktı ve ilk kez bir şirket kendi kimliğini bu denli güçlü bir şekilde kendi kimliğini sembolleştirdi. Bilinenin aksine L ve V harflerinin birlikte kullanıldığı Damiedeseni daha sonradan yaratıldı. Lois Vuitton bu deseni görmeden hayata veda etti.

Lois Vuitton markası 1987 yılında lüks tüketim devi LVMH (Lois Vuitton MoetHennessy) kuruluşuna satıldı.

- Resim 6

2017 yılında dünyaca ünlü Fransız markası Lois Vuitton, başka bir dünya devi ChristianD’ior’u 13,2 milyar Dolara satın aldı. 1989’dan beri LVMH Company’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su gibi aynı zamanda şirketin ana hissedarı Bernard Arnault’dır.

- Resim 7

AŞKIM TAN

 

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com
LOUIS VUITTON (MALLETIER) (4 Ağustos 1821 Anchay, Fransa – 27 Şubat 1892 Paris, Fransa) Resim - 1
Louis Vuitton olarak bilinen Louis Vuitton Malletier, 14 yaşında iken doğduğu şehir olan Anchay’den başlayarak tüm Fransa’yı dolaşmaya başladı. Ailedeki tüm erkekler bahçıvanlık yaparken, o sandık yapma işinde çalışıyordu ve 1-2 yıl içinde kaliteli bir sandık ustası olur. Daha sonra da bu işin eğitimi alarak mezun olur ve eğitimini tamamladıktan sonra 1837 yılında hedefi olan Paris’e gider. Resim - 2
1859 yılında atölyesini Asnieres’ye taşıdı ve 1871 yılında da mağazasını uluslararası yolcuların konakladığı Grand Hotel’in karşısına açtı. İşte “WardrobeTrunk – Gardrop Sandık” bu dönemde doğdu ve oğul George Vuitton da artık işin içinde idi. Resim - 3
Lois Vuitton, 1867’deki uluslararası Paris Fuarı’na katıldı ve 1885 yılında ise Londra’da ilk yurt dışı şubesini açarak uluslararası bir statü sahibi oldu. Resim - 4
71 yaşında hayatını kaybeden Lois Vuitton’un işlerinin başına oğlu George Vuitton geçti ve böylelikle bir aile şirketi olması resmiyet kazanmış oldu. Resim - 5
Lois Vuitton markası 1987 yılında lüks tüketim devi LVMH (Lois Vuitton MoetHennessy) kuruluşuna satıldı. Resim - 6
2017 yılında dünyaca ünlü Fransız markası Lois Vuitton, başka bir dünya devi ChristianD’ior’u 13,2 milyar Dolara satın aldı. 1989’dan beri LVMH Company’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su gibi aynı zamanda şirketin ana hissedarı Bernard Arnault’dır. Resim - 7