KEŞKEK YEMEĞİNİN HİKÂYESİ

Günlerden bir gün, rahmetli Merzifonlu Kara Mustafa Paşa bir süreliğine eşi ve ailesiyle köyü olan Marınca’ya gelmiştir. Ancak kızı Fatma Hanım Marınca’da ciddi bir rahatsızlığa yakalanmıştır. Rahatsızlığının nedeni ise tamamen iştahının kapalı olması ve hiçbir şey yiyip içememesidir.

KEŞKEK YEMEĞİNİN HİKÂYESİ

Günlerden bir gün, rahmetli Merzifonlu Kara Mustafa Paşa bir süreliğine eşi ve ailesiyle köyü olan Marınca’ya gelmiştir. Ancak kızı Fatma Hanım Marınca’da ciddi bir rahatsızlığa yakalanmıştır. Rahatsızlığının nedeni ise tamamen iştahının kapalı olması ve hiçbir şey yiyip içememesidir. 

Bu rahatsızlık 10 günlük süreyi aşınca paşayı çok ciddi bir sıkıntı sarmış ve yakınlardaki doktor ile hekimlere derhal haber edilerek kızının rahatsızlığına çare aranmaya başlanmıştır. Birkaç günlük bir süreçte sonuç alınamayınca Paşa işi daha da sıkı tutarak tamim yayınlayarak demiş ki;

-“Kim ki kızım Fatma’yı sıhhatine kavuşturursa ciddi şekilde ödüllendireceğim. Ama kim ki aynı niyetle gelir de başaramazsa ciddi şekilde cezalandıracağım.”

Tabi bu fermanla kendisine güvenemeyen ödül peşindeki şaklabanlar aradan çekilmiş ve gerçek doktorlar köşke gelerek çalışmaya başlamışlardır.

Hatta konunun duyulmasıyla birlikte İstanbul’da yaşayan Uzakdoğulu saray hekimleri bile Fatma Hanımın sıhhati için gelmişler.
Ama sonuç nafiledir ve Paşa hiddetlendikçe hiddetlenmektedir. En son Merzifon’un yayla köylerinde yaşayan ve karı koca çobanlık yapan yaşlı bir çift, “Biz Fatma hanıma yemek yediririz!”, diyerek köşke gelmişler. Paşanın çok fazla bir seçeneği kalmadığı için de Paşa son çare çoban karı kocaya izin vermiş.

Dibekte dövülerek kabuğu alınmış tane diri buğdayın içine 3 gün aç bırakılarak -içinin temizlenmesi için- kesilmiş dişi ördeği koyarak fırına vermişler.

Paşa ve ailesi dört gözle yemeğin pişmesini beklerken ikide bir hiddetlenen Paşa, “Bre bu yemek nasıl yemektir. Saatler olmuş daha pişmedi mi?” diye sorgularken sabaha karşı fırından alınan yemek sıcaklığı ile tahta kaşıkla bir süre vurularak eritildikten sonra Fatma Hanımın yattığı odanın içinde kömürlü kahve mangalında tereyağı eritilmiş, acı biber salçası ile yemeğin sosu yapılmıştır.
Tabi bu esnada odayı tamamen tereyağı kokusu sarmıştır.

Tereyağı ve acı biberli sosu yaşlı çoban Fatma hanımın dudaklarına kaşıkla sürdüğü zaman, Fatma Hanım kendine gelerek diliyle dudaklarındaki sosu yalayarak tadına bakar ve “Rüyamda bir yemek yedim daha önce hiç böyle yemek yememiştim, o yemekten yemek istiyorum” deyince Paşa bir küçük çocuk edasında sevinerek havalara uçmuş.

Yaşlı çobanda hemen buğdayın üzerine sosu dökerek Fatma Hanıma yedirmeye başlamıştır. Tabi Paşanın kızı yemeğini yiyip iyileşme belirtileri gösterince, Paşa ve yanındaki yaverleri sofraya oturmuşlar ve Paşa emir buyurmuş;

-“Bu yemek nasıl yemektir getirin hele biz de bir tadalım” deyince, hemen hizmetli cariyeler tarafından kalan aş sofraya konmuş.

Paşa ve yaverleri birer ikişer kaşık alınca aş biter. Paşa, “Getirin hele biraz daha... Ne de güzelmiş bu aş” deyince üzülerek başka kalmadığını söylerler.

Paşa bu defa içini çekerek,

-“KEŞKE biraz daha yapsaydınız” der.

Bu arada paşanın yardımcısı,

-“Paşam yemeğin adı bundan sonra KEŞKE mi olsun?” diye sorar.

Paşa da; “evet bu yemeğin ismi bundan sonra KEŞKEK olsun” der ve bu konuda “fermanımdır” diyerek;

-“Bu yemek bundan sonra KESKEK diye anıla, isteyen sabah öğlen akşam yiye, bayramlarda, düğünlerde, nişanlarda, nikâhlarda zengin fakir demeden her hanede KEŞKEK yapıla. Bu günden itibaren kırk gün konağımda halka KEŞKEK dağıtıla...” diyerek fermanın o tarihten itibaren uygulanmasını ister.

Yemeği yaparak kızını iyileştiren çoban çifte de ödül olarak "Kendi köylerinde iyi bir ev, iki ayrı ahır ve istedikleri kadar küçükbaş büyük baş hayvan verile..." diyerek cömertliğini göstermiştir.

Evet, KEŞKEK Yemeği’nin hikâyesi budur. Acaba tüm Türkiye’de meşhur olan ama Merzifon’un vazgeçilmezleri arasındaki keşkeğin bu tarihi hikâyesini biliyor muyduk?

Derleyen ve resimleyen: Aşkım Tan

Yorum ya da sorularınız için: bilgi@bilgipesinde.com

Bilgi Temalı Web Sitelerimiz

Güzellik Temalı Web Sitelerimiz

Yöresel Temalı Web Sitelerimiz

Eğlence Temalı Web Sitelerimiz

Sosyal Temalı Web Sitelerimiz

KISA YOLLAR